8:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

09156948002

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

فیسبوک

جستجو
فهرست

حساب کتاب دیه تصادفات(در مشهد)

بهترین وکیل مشهد > تصادفات  > حساب کتاب دیه تصادفات(در مشهد)

حساب کتاب دیه تصادفات(در مشهد)

dietasadofat

حساب کتاب دیه تصادفات(در مشهد)

مقدماتی:

حوادث رانندگی با اینکه تلخ و ناگوار به نظر میرسد برای کسی که میخواد دیه بگیرد گاهی وقت ها شیرین نیز هست.گفتیم گاهی وقت ها بخاطر اینکه گاهی شدت صدمات به نحوی است که هیچ مبلغ دیه ای جایگزین ان جراحات و ضرر و زیان نمیشود مانند قطع اعضای بدن مانند انگشت یا دست و پا.لذا باید اموخت که گرفتن دیه هم حساب کتابی دارد و دیه تصادفات رانندگی نیز بر اساس میزان خسارت وارد شده تعیین میشود که بنا به اینکه کدام عضو اسیب دیده باشد و اینکه میزان خسارت ان عضو چقدر باشد میتواند بر مبلغ دیه تاثیر بسزایی داشته باشد مانند از بین رفتن حس بویایی که دیه کامل انسان تعلق میگیرد.بنابر این لازم است که توضیحات تکمیلی در این زمینه داده شود.:

dietasadofat

dietasadofat

دیه چیست؟
بر اساس تعاریف فقهی:

دیه مالی است که به دلیل قتل یا نقص عضو، به کسی که صدمه دیده یا بازماندگان او پرداخت می‌شود.
بر اساس تعاریف حقوقی:

دیه کیفر نقدی است که از مجرم به نفع مجنی‌علیه یا قائم‌مقام او گرفته‌می‌شود. میزان دیه ازسوی دادگاه تعیین شده‌است.

میزان دیه در دین اسلام برای مرد و زن مسلمان و مردان و زنان سایر دین‌های آسمانی متفاوت است.
قوانین جدید دیه در بیمه شخص ثالث

قوانین جدید بیمه شخص ثالث قوانینی کاملا انسان‌دوستانه و خالی از هرگونه نگاه منفعت‌طلبانه به بیمه شخص ثالث است؛ مخصوصا قوانین مرتبط با بخش دیه و خسارت‌های جانی و بدنی، در این بخش قصد داریم به این قوانین اشاره کنیم:

اشخاص ثالث در تصادفات تحت هر شرایطی (بجز تقلب و تبانی بیمه‌گذار و شخص ثالث)، دیه فوت و نقص عضو را دریافت می‌نمایند.
حتی اگر راننده مقصر حادثه فاقد گواهی‌نامه و یا حتی فاقد بیمه‌نامه باشد؛ در این حالت دیه به صورت یکجا به فرد زیان‌دیده پرداخت می‌شود و راننده مقصر حادثه به صندوق تامین خسارت‌های بدنی معرفی شده و دیه برای وی قسط‌بندی می‌شود. (البته بعد از گذراندن مراحل اداری و قانونی آن)
بنابراین صحنه تصادف را تحت هیچ شرایطی ترک نکنید. در آن صورت اگر فرد مجروح فوت کند قتل شبه عمد بوده دردسرهای بعدی آن به مراتب بیشتر خواهد بود.
«تعدد دیات» در قانون بیمه شخص ثالث کاملا قابل پرداخت است و دیه تمام اشخاص ثالث که فوت نموده و یا دچار نقص عضو شده‌اند پرداخت می‌شود.

حتما بخوانید: بیمه ثالث چیست؟ | روش محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث ، تخفیف ثالث و جریمه دیرکرد بیمه ثالث
تعدد دیات چیست؟

تعدد دیات با دو معنا به کار برده می‌شود:

تعدد دیات در معنای اول یعنی بیمه‌گر (شرکت بیمه) دیه تمام افرادی که در سوانح مشمول بیمه شخص ثالث فوت شده یا دچار نقص عضو شدند پرداخت می‌نماید. طبق قوانین قبلی در صورت فوت چند ثالث بیمه‌گر فقط دیه یک نفر را پرداخت می‌کرد و باقی دیات به عهده راننده مقصر حادثه بود؛ اما در قانون جدید بیمه شخص ثالث دیه تمام اشخاص ثالث فوت شده در اثر سوانح مشمول بیمه‌نامه شخص ثالث پرداخت می‌شود.
تعدد دیات در معنای دوم یعنی بیمه‌گر (شرکت بیمه) تمام دیات مربوط به شخص ثالث را پرداخت میکند؛ با یک مثال این مفهوم را توضیح می‌دهیم:

مثلا فردی را در نظر بگیرید که در اثر سانحه قطع نخاع شده و از ناحیه کمر به پایین فلج شده، و در اثر همین تصادف گوش و قدرت شنوایی خود را هم از دست داده است؛ این فرد دچار تعدد دیات شده، یعنی بیمه‌گر هم دیه قطع نخاع و فلج هر دوپا را پرداخت می‌نماید هم دیه قطع عضو گوش.
برابری دیه زن و مرد

برابری دیه زن و مرد
برابری زن و مرد در دیه سال ۹۷ بیمه شخص ثالث

همانطور که می‌دانید دیه زن و مرد در دین اسلام متفاوت است و دیه زن کمتر از دیه مرد است؛ اما نکته مهم این است که طبق قوانین جدید، و طبق دیه سال ۹۷ ، در تصادفات دیه زن و مرد برابر است!! یعنی در صورتی که در اثر حوادث مربوط به خودرو شخص ثالث فوت کند یا دچار نقص عضو شود؛ چه زن باشد چه مرد، برای آنها دیه یکسانی پرداخت می‌شود.

بنابراین دیه تصادف برای تمام افراد جامعه برابر است؛ مطابق ماده ۱۰ قانون بیمه شخص ثالث،

«بیمه‌گر مکلف است در ایفای تعهدات مندرج در این قانون خسارت وارده به زیان‌دیدگان را بدون در نظر گرفتن جنسیت و دین تا سقف تعهدات بیمه نامه پرداخت کند. مراجع قضایی موظفند در انشای حکم پرداخت دیه، مبلغ مازاد بر دیه موضوع این ماده را به عنوان بیمه حوادث درج کنند.»
خرید آنلاین انواع بیمه ارزان، سریع و آسان + تحویل رایگان در همان روز

برای سوالات بیشتر و مشاوره تماس بگیرید ۵۴۸۶۴-۰۲۱
تفاوت‌های «دیه» و «ارش»

حتما شما هم در قوانین مرتبط با بیمه شخص ثالث با کلمات «دیه» و «ارش» مواجه شده‌اید در این قسمت به صورت مختصر به تعریف این دو مفهوم می‌پردازیم تا تفاوت آنها مشخص شود.

دیه در لغت به معنای خون‌بها و نوعی مجازات است؛ مطابق قانون میزان دیه در شرع و قانون مشخص شده؛ حکم پرداخت دیه مستلزم درخواست شخص آسیب‌دیده و درصورت فوت اولیای دم و افرادی که دیه را به ارث می برند است. شکایت دیه از طریق دادسرا و دادگاه کیفری صورت می گیرد و نیازی به تقدیم دادخواست ندارد گرچه اگر بخواهیم دیه را از طریق دادگاه حقوقی مطالبه کنیم، نیاز به تقدیم دادخواست و پرداخت هزینه دادرسی دارد.

مطابق قانون ارش، دیه‌ای است که مقدار و میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تأثیر آن بر سلامت فرد آسیب‌دیده و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند. مقررات دیه مقدر در مورد ارش نیز جریان دارد، مگر این که در این قانون ترتیب دیگری مقرر شود».

ارش نیز همچون دیه، از طریق دادسرا و دادگاه کیفری رسیدگی و مورد حکم قرار می گیرد. در حال حاضر، دادگاه‌ها با توجه به ماده یک قانون نظام پزشکی، تعیین ارش را به پزشکی قانونی محول می‌کنند گرچه تکلیفی برای ارجاع به پزشکی قانونی ندارند.

جهت ارتباط با وکلای متخصص در زمینه دیه میتوانید با شماره ۰۹۱۵۶۹۴۸۰۰۲ تماس حاصل نمایید و به وکلای متخصص ارجاع شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

مشاوره حقوقی رایگانمشاوره رایگان با وکیل : 09156948002